Silah Teknolojileri

Bu bombalar Dünya’nın sonunu getirebilir ! İşte en tehlikeli bombalar.

NÖTRON BOMBASI

Amerikanın elit bilim adamları ve strateji uzmanları tarafından 1945-1955 yılları arasında geliştirilen patlama ve parçalama etkisi az olan fakat aşırı dozda gamma yani öldürücü dalga yayan bombadır. ABD bu bombayı atıldığı bölgeyi hızlıca insanlardan temizleyerek ganimetlere ulaşmak için tasarladı. Atom bombası bu bombanın yanında el bombası kalmaktadır. NÖTRON başlıklı bomba patlatıldığında etrafa yayılan nötronlar toprak ile etkinleşir. Bu güç atom bombasının 10 katı etkisindedir. Nötronun aktif olmasından sonra parçalar sekonder gama ışını saçarlar hem gama hem nötron aynı anda yayılır. Nötronlar değdikleri nesneleri gama ışını saçacak duruma getirir. Işınların geçtiği tank tamamen kurşundan değil ise içindeki askerler anında ölür. İnsanlar 300 ışıma birimine kadar dayanabilirken nötron bombası bunun binlerce katını yaymaktadır. NÖTRON aktivasyonu ile artık öen can çekişen her insan bomba haline gelmiştir. Basit bir nötron bombasının bile etkisi 5 km mesafeye yayılmaktadır.


ATOM BOMBASI

Atom bombası , en çok bilinen tehlikeli bombadır. Patlaması esnasında en küçük versiyonu bile 15 km alanı kül eder hiçbir canlı cansız varlık obje kalmaz. Atom bombaları 25.000 TNT gücündedir. Atomlar kararsız hale geldiği için kontrolsüz bir patlama meydana gelir.NÖTRON bombası kadar olmasada nötron  aktivasyonuda oluşturur.


HİDROJEN BOMBASI – ( ÇAR BOMBASI )

Ortalama düzeyde bir hidrojen bombası bir atom bombasının bin ve katları kadar faha fazla etki yaratır. Hidrojen bombası güneş gibi füzyon reaksiyonundan güç alacak şekilde yapılır. Bu reaksiyonda atom çekirdekleri birleşir büyük çekirdekler meydana gelerek ortaya akıl almaz enerji çıkartır. Hidrojeni düzyona uğratmak için gereken ısı tam 100.000.000 (100milyon)’dan daha fazladır. Bu ısı ancak atom bombası patlaması ile mümkün olabilir,yani ilk olarak atom bombası patlatılır ve gereken ısıya ulaşılır böylece izotoplar füzyon reaksiyonu gerçekleştirir. Hidrojen bombasında açığa çıkan toplam patlama gücü dünya tarihi boyunca yaşanan tüm patlamaların gücünden fazladır. Patladıktan sadece 40 – 50 nanosaniye süren enerji salınımında açığa çıkan güç güneşin %2’sidir. Hiroşimaya atılandan 1400 Kat daha güçlüdür. ÇAR – HİDROJEN bombasından Rusya’da 2 adet üretilmiştir dünyada sadece rusyada bulunmaktadır. Bombalardan 1 tanesi deneme amaçlı etkileri azaltılarak patlatıldıktan sonra korkulan nükleer felakete yaklaşıldığı için bu bomba üzerine yapılan tüm çalışmalar Dünya’nın yok olma tehlikesine karşı durdurulmuştur. Tam randımanlı patlatılan 2 – 3 çar bombası dünyanın sonunu getirir.

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu