Nasıl Olunur ?

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur ? Başvuru ve bilgileri.

 2016 – 2017 Yılında Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?

 

Emniyet Teşkilatının en sağlam güvenlik birimlerinden olan Çevik Kuvvet Şube’de görevli personele Çevik Kuvvet Polisi denmektedir. Çevik Kuvvet Polisi olabilmek için adayların polislik sınavlarını ve mülakatlarını başarılı bir şekilde bitirmiş olması gerekir. PMYO yani polis meslek yüksek okulu mezunları sınavsız olarak çevik kuvvet polisi olabilmektedirler. Çevik kuvvetlerin toplumsal olayla müdahale kavga ve olay yeri şahıslarını sorgulama yetkileri vardır. Çevik kuvvet olacak adayların uzun ve kalıplı olmasına özelliklede biber gazına alerjisi olmamasına dikkat edilir.Bu birime geçen kişilerin 1 aylık bir uzman eğitimi almaları gerekir.

Uzman eğitim içerisinde; Toplumsal olaylara müdahale şekli ve seviyesi eğitimi verilmektedir.

Çevik Kuvvet Olmak.

Çevik kuvvet polislerinin duruma göre herhangi bir toplumsal olay , girişim karşısında mesai saatleri çok fazla uzamaktadır. Bununla birlikte gösteri ve eylemcilere müdahale edilmesi gerekeceği durumda zor anlar yaşanmaktadır. Bu nedenle çevik kuvvet olarak görev almak isteyen polislerin bütün bu etkenleri düşünüp tartıp karar vermesi gerekir.

Bazı Şartları Şunlardır:

  • Amir sınıfında görev yapacak kişilerinse +45 yaşından gün almamış olması gerekmekte.
  • Kişinin Polis okullarından mezun olmuş olup , Çevik Kuvvet olarak görev
    yapmak isteyen polislik memurlarının hizmet sürelerinin 3 yılı geçmemiş olması gereklidir.

2017’de Çevik Kuvvet Maaşları Ne Kadar ?

Çevik Kuvvet Polislerinin 2017 yılı itibariyle maaşları en az 3550 TL’dir. Bu maaş görev tazminatlarıyla ve olaylar için mesai saatleri ile birlikte büyük artış göstermektedir. Görüş ve önerilerinizi lütfen yorum bölümünden bize belirtiniz.

Çevik Kuvvet Olmadan Önce…

Her birimde olduğu gibi çevik kuvvet biriminide zaman zaman aşırı mesailer , tehlikeli operasyonlar , büyük eylmelere karşı savunulması gerek durumlarda hatta eylemci olan bir yakınına karşı müdahale uygulamak durumunda kalabilirler her polisiye ve askeriye birimlerinde olduğu gibi bu birimdede seçim yapmadan önce enine boyuna düşünülmesi gerekmektedir. Rabbim tüm emniyet ve tsk birimlerimizin yar ve yardımcısı olsun amin.

-Teşekkürler mehmetcigim.com ekibi.

Daha Fazla Göster

2 Yorum

  1. 23 yaşındayım boyum 164 açık lise son sınıftayım ve kapalıyım hiçbir sağlık sorunum yok çevik kuvvet olmak istiyorum ne yapmalıyım lütfen bilgi verin pmyo kazanmadan olabilirmiyim

  2. 32 yasindayim boyum 1.67 hic bir sağlik sorunum yok. Ilk okuldan terk…Halen bir sansim olabilirmi?…Tek hayalim…ne yapamam gerekiyor …bu sorularin cevabini bana verebilirmisiniz ? Lutfen.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu