Gündem Özel

Korona Virüs Sürecinde TSK’nın Kilit Rolü

Türkiye için hem terörle hem pandemi ile savaştılar.

Türk silahlı kuvvetleri korona virüs sürecinde de Türkiye için kilit rol aldı. Dezenfektan, maske, siperlik üretimi yapan TSK, Türkiye’nin pandemi sürecinden en az hasarla çıkması için kolları sıvayan ilk isim oldu.

Ramazan bayramında konuşma yapan savunma bakanı Akar, konuşmasında; “Her zamankinden daha çok çalışıp tarihten ders almamız lazım”, “Moral ve motivasyonumuz son derece yüksek.” İfadelerine yer verdi.

Hudutlarda, teröristin peşinde, operasyonel koşullarda bayram yapmanın herkese nasip olmayacağını ifade eden Bakan Akar, “Silahlı Kuvvetler bir bütün halinde bir taraftan terörle diğer taraftan da koronavirüs ile mücadele ediyor. Yoğun günlerden, zor görevlerden geçiyoruz. Vatanımızın, milletimizin güvenliği için bugüne kadar bize verilen görevleri başarıyla yerine getirdik, bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz. Vatanımızın ve milletimizin egemenliği ve bağımsızlığı için her zamankinden daha çok çalışıp tarihten ders almamız lazım.” Şeklinde konuştu.

TSK, İlaç Üretimi İçin Başvurdu

Milli Savunma Bakanlığı (M.S.B.) Sözcüsü Yarbay Şebnem AKTOP, TSK’nın korona virüse karşı ilaç üretimi için TÜBİTAK’a başvurduğunu belirterek, solunum cihazı prototipinin ise hazır olduğu açıkladı.

Anka’nın haberine göre, AKTOP korona virüse karşı TSK fabrikalarından üretilen maske ve tulum sayılarını açıklarken, “Numune ham madde ile Ar- Ge çalışmaları başlatılmış, ilaç geliştirme projemiz TÜBİTAK’a iletilmiştir” dedi.

Ordu İçindeki Önlemler Arttırıldı

TSK’da virüs önlemleri erken safhada alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, pandemi sürecinde iç/dış saha personellerinin süreçten en az zarar ile çıkması için önlemlerini erkenden aldı ve tüm birimlerinde korona virüs tedbirleri kapsamında alınan önlemleri uygulamaya geçirdi. TSK personelleri pandemi sürecini alınan önlemler sayesinde fiziksel ve mental olarak ta en az zararla geçirmeye devam ediyor. Türkiye için pandemi sürecinde kilit rol üstlenen TSK kendi içerisinde sağladığı önlemler sayesinde Türkiye için medikal ürünlerin üretimine hızla başlamıştı.

Askerlik Terhisler Korona Virüs Nedeniyle 1 Ay Ertelenmişti

Terhisleri ve bedelli askerlik başvurularını erteleyen TSK, korona virüs sürecinde sosyal temas yoğunluğunu azaltarak virüsün ordu personelleri içinde yayılmasını engellemiş oldu.

1 Ay sonra terhis alan vatani görevini yerine getiren vatandaşlar aileleri ile gönül rahatlığı ile görüşmenin sevincini yaşadı. Dün itibariyle ( 28 Mayıs ) ertelenen celpler tekrardan başladı ve e-devlet üzerinden açıklandı, bedelli ve normal askerlik görevlerini yapacak olan vatandaşlar artık sistem üzerinden askerlik yerlerini sorgulayabiliyorlar.

 

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu