Nasıl Olunur ?

Mavi Bereli Komando Nedir ? Nasıl Olunur ?

Başvuru şartları ve maaşları hakkında ek bilgiler.

Mavi bereli komando birimleri, terörle mücadele için özel olarak eğitilen özel birliklerdir. Terör unsurları ile mücadelede 1.sırada yer alır ve özel olarak eğitilirler. Özellikle Suriye ve Irak kesimlerinde terör örgütlerine uyku uyutmayan bu özel komando birliği Türk ordusunun caydırıcı unsurlarından olmaktadır.

Her türlü savaş ortamında görev yapabilecek standartlarda yetiştirilen mavi bereli komandolar, SAT Ve SAS kadar olmasa da suda taarruz ve savunma ustası da sayılırlar. Zor doğa ve iklim koşullarında ortaya koydukları üstün performanslarıyla Türk ordusuna her koşulda büyük avantaj sağlamaktadırlar.

Mavi Bereli Komando Nasıl Eğitilir ?

Türkiye’nin asker yetiştiren sayılı eğitim uzman merkezlerinden olan Isparta İç Güvenlik Eğitim Merkezi Komutanlığında, terör bölgelerinde görev yapacak piyadeler ile komandolara ileri düzeyde eğitim verilir.
Güven hissiyatı kazandırmanın ve ani karar verme yeteneğini geliştirmenin ön planda tutulduğu bu eğitim merkezinde kursiyerler, zor şartlara hazırlık için her gün düzenli olarak mekik, şınav, barfiks, tırmanış ve eğitim el bombalarıyla pim koşusu gibi faaliyetler gerçekleştiriyorlar.

Gece Gündüz Yorulmadan Savaşır İlerlerler.

mavi bereli komando tırmanış

Adaylar iç güvenlik hareket bölgelerinde büyük önem taşıyan kondisyon ve dayanıklılığın arttırılmasına yönelik olarak, zor arsa arazi ve orman şartlarında gece-gündüz, her zorlu iklimde 11 haftada toplam 250 üstü kilometre silahlı ve teçhizatlı yürüyorlar. Bu şekilde, Mehmetçiğin dayanıklılığı test edilirken , uykusuzlukla başa çıkma yeteneği üst düzeye çıkarılıyor ve dirençleri arttırılıyor.

Eğitimde bulunan – katılan er ve komandolara, aynı zamanda üs bölgesi savunması , yol emniyetinin alınması bilgileri de öğretiliyor.

Mehmetçikler , ayrıca sızma parkuru ile yoğun ateş altında ve basit patlayıcılar ile terörist
unsurları etkisiz hale getirme becerisini göz dolduran manevralarıyla cesurca ve başarılı şekilde ortaya koyuyorlar.

Mavi Bereli Komando Mayın Eğitimleri

İGEMK ( İç Güvenlik Eğitim Merkezi Komutanlığı)’ta, erbaş , er ve erlerin patlayıcı tespiti, teşhisi ve imhası konusunda eğitimlerinede büyük önem verilmektedir…

Mayınlı el yapımı patlayıcı bomba eğitimi parkurunda er ve erbaşların arazide bulunabilecek her türlü patlayıcı maddeleri tanımaları sağlanıyor.

Dedektör eğitim alan adaylar, patlayıcı maddeye dedektörün sesli tepkisi konusunda eğitim aldıktan sonra
dedektörün verdiği sese göre gelen tepkiye göre toprak altında gömülü vaziyetteki mayın ve patlayıcıları tanımlayabiliyorlar. Mavi Bereli Komando, bombaya yaklaşmadan maddeyi tespit ederek patlatan elektronik sistemlerden de yararlanıyor.

Mayın Tespitinde Yerli Teknolojiler

Erler, savaş sırasında gerçekleştirilebilecek olası terör faaliyetlerinden kaynaklı zararı minimize etmek ve
güvenli seyir için modern savunma sanayi ürünleri olan mayına dayanıklı “KİRPİ” ve “KOBRA” araçlarıyla destekleniyor.

İlk yardım konusunda da uzmanlar tarafından kurs ile bilinçlendirilen adayların , yaşadıkları beslenme ve barınma koşullarına verilen önem dikkat çekiyor.

Arazide iken ortam şartlarına göre barınan ve beslenen Mehmetçiğe, İGETK ( İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı ) temiz ve ferah ortamlarda barınma imkanı sağlanmasının yanı sıra hijyenik şartlarda her öğün 5 – 6 çeşit yemek imkanı sunuyor.

Mavi Bereli Komando Kareleri ;

 

Daha Fazla Göster

6 Yorum

  1. 18 yasimdayim bende komando olmak istiyorum 2 Yil askerligimi gelmesini mi beklemem gerekiyor lise bitti okul sorunum yok bir an önce TSK ya katilmak istiyorum

  2. 18 yaşındayım inşallah ben de yaşımı doldurmayı bekliyorum şuan komando olmak istiyorum

  3. valla ben daha 13 yaşındayım halende istiyorum okadar çok seviyorum ki bu meşleği bağımlısıyım
    ALLAH mehmetçiklere yardım eylesin ve uzun bir zaman sonra inşallah bende TSK MAVİ BERELİ
    olurum..
    BU meslek te bende olmak isterim daha 13 yaşındayım..çok istiyorum

  4. 14 yapışdayım bende bordo bereli olmayı düşünüyorum ama annem ve babam diyiyorki sen daha küçüksün daha 8 sene var hayırlısıyla bir 22 yaşıma gelim hiç ahr şey dinlemicem direk başvuru yapıcam bana dua edin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu