Nasıl Olunur ?

Polis Özel Harekat (PÖH) Alımları ve başvuru şartları

Özel Harekat Polisi ( P.Ö.H ) Nedir ? , Nasıl Olunur?


JANDARMA ÖZEL HAREKAT NASIL OLUNUR ?POLİS ÖZEL HAREKAT NASIL OLUNUR ?

Polis olmak genç nesillerin küçüklüğünden beri veya ülke şartlarından dolayı hayallerini süsleyen bir meslektir. Bunun en büyük sebepleri türk kanı taşımak ,halk arasında saygın bir meslek sahibi olmak , maaş olanakları olabilir. Emniyetin teşkilatı ise farklı birimlerdende oluşmaktadır.Bunlardan bir tanesi olan özel harekat birimleri gün geçtikçe yaptıkları başaralı operasyon ve gövde gösterileri ile sıklıkla anılmakta ve ön plana çıkmaktadır. Peki Bir Çok kişinin hayalini süsleyen;

Polis Özel Harekat Birimi ( P.Ö.H ) Nasıl Olunur ?

İlk olarak polis birimlerinin herhangi birinde yer almak için pmyo mezunu olmak veya öğrencisi olmak gerekmektedir. Liseden mezun olan ve senin alım şartlarını yerine getiren adaylar PMYO okuyabilmektedirler.
PMYO biritirildikten sonra TIP fakültesinde olduğu gibi alan içi dal seçilip o daldan devam edilebilir. (PÖH – JÖH – YUNUS POLİS VB.) Polis Özel Harekat dalına atlayabilmek için şuanda iki seçenek bulunuyor. PMYO öğrencisi iken seçiminizi ” Özel Harekat Polisi olmak istiyorum ” şeklinde yapmak ya da kadrodayken ve başka bir dalda ( birimde ) görev yapmakta iken gerekli şartları sağlamanız durumunda müracaatınızı şubeye ” PÖH ” olmak istiyorum şeklinde belirtmeniz durumlarında özel harekatçı olabilirsiniz veya bulunduğunuz daldan PÖH dalına geçiş yapabilirsiniz .

Polis Özel Harekat (P.Ö.H) Olma Şartları Nelerdir ?

  • 28 yaşından gün almamış olmak gerekli.
  • Terhisten itibaren 36 ay yani 3 yıl geçmemiş olması gerekli.
  • En az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekli.

Polis Özel Harekat (P.Ö.H) Olma Aşamaları Nasıl Olacak ?

Fiziki yeterlilik , kondiyon ve yapı yeterliliği testini bararıyla tamamlayan kişiler polis eğitim merkezlerinde eğitim almak için geçiş yapacaklar.

PMYO Okuyorum Nasıl Polis Özel Harekat Olabilirim ?

Polis Meslek Yüksek Okulu yani PMYO öğrencileri ikinci sınıfın ikinci dönemine girdiklerinde yani mezun olmalarına birkaç haftalık bir süre kala okullarına özel harekat polisleri ziyarette düzenlerler. Özel harekat polisleri yapmış oldukları bu ziyarett ile özel harekat polisi olmak isteyen adayların isimlerini alırlar , ancak burada bir şart vardır. İsmini yazdırmak isteyen adaylardan ailelerinden izin almaları istenmektedir. Daha sonra ise ismini yazdırmayı başaran adaylar 2000 metre koşu ve hemen akabinde 15 barfiks ve 70 mekik ile 50 şınavdan oluşan bir dizi dayanıklılık testine tabi tutulurlar. Şayet o aday bu testten başarı ile geçerse Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan özel harekatçılar kursuna katılmaya hak kazanır. Mezuniyet olmadan 4 gün önce özel harekat kursuna katılmaya hak kazanan adaylar için kuralar ayrı ayrı çekilir ve kura sonucunda  doğu illerinden birisine atanırlar. Polis özel harekat yani PÖH kursları ortalama 3 yıl  süre zarfında hardy (çok ağır) eğitimler ile geçmektedir. Aday eğitim süreci boyunca dayanabilir ve eğitimini tam başarı ile tamamlarsa özel harekat polisi ( p.ö.h ) olmaya hak kazanır. Ancak istifa eder veya eğitim sonucunda başarılı olamazsa trafik şube veya hassas şube birimlerinden birisine kendi isteği ile atanır.
Filmlere ve hikayelere konu olan kahraman özel harekatçılardan biri olmak gerçekten aşırı sabır ve cesaret isteyen bir olaydır. İşin zorluğunu mülakata katılan kişilerin %50’sinden fazlasının
yarı yolda vazgeçmesinden anlayabilirsiniz. Özel harekatçılar işe başladıkları ilk zamandan itibaren en zorlu devriye ve operasyon görevlerine katılırlar. İş yaşamı boyunca tehlike ve tetiktedirler diyebiliriz.
” PÖH – JÖH OLACAĞIM ! “ Diyen kişilerin bu konuyu enine boyuna düşünmeleri gerekir. PÖH – JÖH ekiplerinde yer almak büyük bir başarıdır. RABBİM TÜM POLİSİYE VE ASKERİYE BİRİMLERİMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN…
Soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu