Gündem Özel

SON DAKİKA! İdlib’ten Şehit Haberleri Gelmeye Devam Ediyor.

İdlib'te Hain Saldırı Sonucu Açıklamalara Göre 29 Üzerinde Şehidimiz var.

Son alınan resmi bilgilere göre Türk Silahlı Kuvvetlerimizin İdlib’te bulunan ve pozisyon için bekleyen araç konvoyuna düzenlenen hain saldırı sonucunda 29 şehidimiz olduğu bilgisi açıklandı. Hatay Valiliğinden yapılan ilk açıklamalarda şehit sayımızın 9 olduğu belirtildi. Kısa bir süre sonra 22’ye çıktığı açıklanan şehit haberleri 1 saat sonrasında 29’a çıktığı açıklandı. 

Başkan Erdoğan ve Savunma Bakanı Akar Acil Toplandı.

Valilik tarafından şehit haberleri açıklanmadan önce acil olarak toplanan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanlığı ve üst kademe yetkililer durum üzerinde kapalı kapılar ardında görüşme gerçekleştirmeye başladılar. Görüşme sırasında Başkan Erdoğan ve Savunma bakanı Akar tarafından henüz resmi bir açıklamada bulunulmadı, görüşme 5 saattir devam etmekte. Kısa bir süre sonra üst düzey yetkililerden “Artık avrupa ülkelerine geçmeye çalışan suriyeli mültecilerin kaçmalarını engellemeyeceğiz” açıklaması geldi.

MHP heyeti acil olarak toplandı. CHP, TBMM’nin kapalı oturum yapması için acil çağrıda bulundu.

İblib’teki hain saldırıdan bir süre sonra toplanan MHP heyeti durum üzerine görüşme gerçekleştirdi. Ardından kısa bir süre sonra CHP sözcüsü Öztrak acil bir TBMM kapalı oturum yapılması talebine bulundu. Öztrak, açıklamaları sırasında soru soran gazetecilere “Daha fazla açıklama yapmayacağım, açıklama yapması gerekenler başkaları.” ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Jetleri Havalandı.

Şehit haberlerinin açıklanmasından kısa bir süre sonra Savunma bakanlığından yapılan açıklama ile Türk jetlerinin İdlib’teki merkez rejim üslerine bombardıman başlattığı bilgisi kesinleşmiş oldu. Karadan ve havadan İdlib’teki unsurları bombardımana tutan TSK, olaya ilişkin uzun bir açıklama yapmadı.

NATO, Elçilik Aracılığı İle Açıklama Yaptı.

İlk etapta “Türkler kimin güvenilir ortak olduğunu görmeli” açıklamasını yapan NATO, ilerleyen saatlerde Türkiye’ye yapılan saldırının NATO’ya yapılmış olduğunu açıkladı ve Türkiye’ye destek mesajlarını iletti. Ardından Suriye rejimi ve Rusya rejimine İdlib’te ki gerilimin durdurulması için çağrıda bulundu.

Twitter ve İnstagram yavaşlatıldı.

Şehit haberlerinin gündeme bomba gibi düşmesi üzerine teknoloji bakanlığı sosyal medya mecraları olan instagram ve twitter üzerinde yavaşlatmaya gittiler. Manüpülasyon ve saptırmalara açık olan sosyal medya mecraları halkın kısa bir süre için yalan haber ve manüpülasyondan uzak kalması için kesintiye uğratıldı.

İdblib’te yaşanan bu hain saldırı sebebi ile rejim ve Rusya’yı kınıyor Şehitlerimize Allahtan Rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Günceel bilgileri bu sayfa üzerinden aktarmaya devam edeceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı