Gündem Özel

Türk ordusu Suriyeyi düzene sokmaya geliyor !

Hızlı bir şekilde Suriye / İdlib’in kuzeyinde bulunan bölgede açık koridor kalkanı oluşturan Türk ordusu, dün gece saatlerinde de Halep bölgesinin batı kırsalına koridor kurdu.Türk ordusu ve ÖSO iş birliği ile 10’dan fazla bölgede gözlem bölgeleri oluşturulacağı biliniyor. Ordumuzun zırhlı araçlardan oluşan 2 askeri konvoyu önceki akşam Hatay/Reyhanlı karşısında bulunan atme bölgesine hızla girerek , keşif ekibi tarafından önceden planlanan konumlara yerleşti.

Türk ordusu Halep’in kırsal bölgesine iniyor.

TSK’ya ait araçlardan oluşan bir konvoy, dün gece Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki Atme bölgesine girerek, İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki batı Halep kırsalına ulaştı. Önceki gün başlayan sevkiyatların aralıklarla sürmesi bekleniyor. TSK unsurları ilk etapta, Suriye-Türkiye sınırında, terör örgütü PKK/PYD işgalindeki Afrin ilçesi yakınlarında konuşlanıyor. Suriye’deki ateşkesin diğer garantörleri Rusya ve İran ile varılan Astana anlaşması çerçevesinde gerçekleşen intikal, İdlib-Afrin sınır hattında devam edecek. Kademeli olarak İdlib’in kuzeyinden güneyine uzanacak intikalde, TSK’nın 10’dan fazla bölgede gözlem noktası oluşturması öngörülüyor. Garantör ülkelerin silahlı kuvvetlerine mensup birliklerden oluşan Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’nde yer alan TSK unsurları, Kazakistan’ın başkenti Astana’da varılan anlaşma çerçevesinde konuşlanıyor. Türkiye İdlib’in iç bölgelerinde, Rus güçleri ise dışında gözlem noktaları kuracak. TSK’nın İdlib ilindeki gerginliği azaltma bölgesinde ateşkes rejiminin takibi, kontrol ve gözlem noktaları oluşturmayı hedefleyen misyonu , ÖSO ile koordinasyon içerisinde gerçekleşiyor.

Türk ordusu terörü bitirecek mi ?

Türkiye’nin sıfır terör ve barış odaklı yaklaşımı sayesinde bölgede bulunan tehditlerden halkın ve yerlilerin korunacaklarına inanıyor. Numan bölgesi sakinlerinden biri olan 46 yaşındaki M.Tuma , Türk askerlerine minnet duyuyoruz teröristlerin topraklarımızda işi yok. İnşaallah Türk ordusu ile birlikte bölgede bulunan önlenemeyen saldırıları da ortadan kaldıracağız. Türk ordusunun askeri bize kalkan olsun” sözlerini söyledi.

TSK’dan ABD ve ordusuna büyük mesaj !

H.Kalyoncu Ünv. Öğr. Görevlisi ve gelişik güvenlik uzmanı olan M.Aslan Askerimizin İdlib’ girmesi. Türk istihbaratı ve TSK’nın birlikte profesyonel planlarla çalışmasının çok güzel bir örneği oldu.
İdlib ve bölgelerinde şimdiye kadar önbemli bir direnç yaşanmamış olması. Türk istihbaratının bölgedeki güçleri ve dengeleri büyük oranda şekillendirdiğini , bu bölgede kendine özgü bir dinamik denge kurduğunu gösteriyor. Türk Ordusunun Suriye bölgesine intikali ise dış güçlerin belirlediği dengenin gözlemine fiziki garantörü olması anlamına geliyor. Tabi bölgede Türkiye safında gerçekleşen böyle bir askeri başarı Afganistan ve Irak’ı paramparça eden, PKK terör örgütüne 3 milyar doların üzerinde erzak ve çeşitli mühimmatlar aktarıp silahlandıran , DEAŞ ( IŞİD ) ile mücadele ediyor görüntüsü altında bölgeyi kuşatan ABD için büyük tehdit ve derin mesajlar içeriyor.

Hatay sınırında TSK SİHAları kol geziyor.

Son günlerde SİHA başarıları ile gündeme gelen TSK , akıllı mühimmat taşıyan yeni SİHAlar ile sınır bölgesinde asayişi sağlıyor , gözlemin yanı sıra mağara , sığınma bölgeleri ve terör kamplarını Türk ordusu gelmeden önce insansız silahlı hava araçlarımız ile temizliyor ve ordumuza yolu açıyoruz. Dünya Türklerin gücünü naklen izliyor ve Orta doğuda dönen oyunları kimin bozacağını artık daha iyi biliyor…

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu