Nasıl Olunur ?

Yunus Polis Nasıl Olunur ? Şartları ve maaşları.

Yunus Polis Nedir ? Yunus Polis Olma Rehberi

Yunus polisler, motorlara 2’şer kişi binerek şehir içi trafik asayişini ( motorlar ) sağlayan birimlerdir. Arkada bulunan polis artçı önde oturan ise öncü olarak adlandırılmaktadır. Arkada bulunan yani artçı yunus polis silahlıdır. Yunusların kıyafetleri kırmızı, siyah, beyaz renklerden oluşur, armaları başında kep bulunan yunus balığı yer almaktadır.

Yunus polisler olaylara diğer tüm birimlerden hızlı bir şekilde müdahale etmek için yetiştirilmektedir. Bu sayede halkın can ve mal güvenliğinin tehtid altında olduğu durumlarda kilit rol üstlenmiş olurlar.

Yunus Polis Nasıl Olunur ?

Yunus Polis birimine geçebilmek için ilk olarak polis olunmalıdır, bu şart tüm yüksek polislik departmanları için 1 numaralı kuraldır. Ancak polis olduktan sonra bu departmana geçiş yapılabilir. Yunuslar, Polis Akademisi mezunu ve PMYO mezununu olmuş kişilerden oluşur. Gönüllülük ve 28 yaş sınırı baş kriterlerdir arasında yer almaktadır,  şuanda polis iseniz üst biriminize hemen danışarak detaylı bilgileri 1. ağızdan dinleyebilirsiniz. Amir referansları ve fiziki yeterlilik önemlidir.

Peki Şartları Nelerdir ?

 • Aday en başta gönüllü ve istekli olmalıdır.
 • Amir mevki hariç 28 yaş doldurulmamış olması gerekir.
 • Bayanlar için 1.70 Boy , erkekler için 1.75 boy altında olunmamalıdır.
 • Sağlık açısından yunus polis olmasını engelleyebilecek bir durum bulunmamalıdır.
 • Adayların atik ve sportif yapıda olması her zaman önemlidir.

Şartlarını Yerine Getiren Adaylar;

Mülakatlar ve sınavlar ile bu birimde çalışmaya hak kazanırlar. ( PMYO VE P.A. MEZUNLARI ) Motosikletli polis timleri 2 aylık bir süre uzman eğitim almaktadırlar.

Şu Eğitimlere Girerler.

 • Disiplin dersleri.
 • Aramalar , el koyma ( zincirleme ) , çevrenin güvenliği.
 • Uyuşturucu maddelerle mücadele ve yakalama.
 • Silah ve patlayıcı maddelerle başa çıkma ve kullanma.

Üzerine olan derslerinden eğitime tabi tutulurlar. Tüm bu eğitimlerle birlikte motosikletin denge yapıları , tamir ve parçaları,  motosiklet üzerinde yatış ve sürüş teknikleri , engellerden kaçma kaçabilme , fren kullanımı gibi teknik motosiklet dersleri de almaktadırlar. Alanında uzman olan eğitmenler tarafından verilen bu eğitimler sonunda adaylar çeşitli sınavlara , mülakatlara tabi tutulurlar.Sonrasında bu sınavları başarı ile bitirenler yunus polis olma hakkını elde ederler ve görevlerine atama ile birlikte başlarlar. Başarısız olanlar ise Emniyet Teşkilatının ( E.T. ) diğer birimlerinde görev alırlar veya oldukları birimlere devam ederler.

Yunus Polis Maaşları Ne Kadar ? , Ne Kadar Maaş Alıyorlar ?

Asayiş olaylarına müdahale etmede dünyada ilk kez 1993 yılında İstanbul’da uygulanan Motosikletli Polis Timleri, tüm yabancı birimler tarafından örnek gösterilmekte ve eğitimleri örnek alınarak uygulanmaya çalışılmaktadır. Günümüz itibariyle bir yunus polisin maaşı 4270 TL’dir.

Bu rakam primlerle beraber 4800 TL’ye çıkmaktadır. Ancak terör tehdidi olan yerlerde maaşları, primlerin yükselmesi sebebiyle duruma göre artış gösterir. Sizde yunus polis olmak istiyorsanız yukarıdaki yazıyı kale alarak gerekli şartları ve eğitimleri yerine getirmelisiniz demektir. Yunus polis olmak diğer birimlere nazaran daha heyecanlı bir meslek olabilmektedir. Sürekli motorda olan bu birim tehlikeli görevlere ve anlara sık sık girebilmektedir. Sizde yunus polis hakkındaki soru , görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

23 Yorum

 1. Yunus polis olmak istiyorum lise mezunu olmayanlarda polis olabilir mi Bi cevabınızı bekliyorum en çok faz istediğim yunus polis olmaktır .

  1. Lise mazunları ygs sınavına girerek polis meslek yüksek okullarına giriş yaptıktan sonra polis adayaı olabilmektedir Serkan bey

  1. Yaşın gencse daha şansın var les etmemelisin spor en önemlisi ve tabii beslenme şekli

  2. Benimde bileğimin tam üstünde dikiş var ondan korkuyorum umarim bir sıkıntı olmaz

 2. YUNUS POLİS OLMAK İSTİYORUM SUAN LİSE 3 18 YAŞİNDAYİM BOYUM 1.90 HAYALİMDEKİ MESLEK MOTOR SURMEYEİ VE MANEVRALARİ MOTOR UZERİNDE COK İYİ AKROBOSİ HAREKETLERİ YAPABİLİYORM LİSEDEN SONRA POLİSLİK OKİCAM ALLAHİN İZNİYLE OLİCAM İNŞALLAH.

 3. Bende yunus polis olmak ostiyorum lise son sinifim 18 yasindayim ama boyum 168 nasil olucam bilmiyorum keske bu kural kaldirilsa hayali olanlar 2 santimle kaybediyolar yaa

 4. Gözlük kullanıyorum ama yunus polisi çok ama çok olmak istiyorum mümkünü?

 5. Ben lisede polislik sınavına girip bölüm olarak yunus polis olmak istiyorum ama lisede olabiliyor mu yada nasıl oluyor

 6. şey benim gözüm ilerlediği için gözlük kullanıyorum sıkıntı olur mu? (bayanlar için)

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu