Anasayfa / Askeri Haberler / Bordo bereli nasıl olunur ? Şartları Nedir ?

Bordo bereli nasıl olunur ? Şartları Nedir ?

Bordo Bereli Nasıl Olunur ? Bordo Bereli Maaşları ve Şartları !

bordo-bereli-nasil-olunur

JANDARMA ÖZEL HAREKAT NASIL OLUNUR ?POLİS ÖZEL HAREKAT NASIL OLUNUR ?

BORDO BERELİLERİN EĞİTİMİ VE ÖZELLİKLERİ.- Uzman komando birliklerinde 3,5 aylık insanüstü eğitim almaları gerekir.

 • – Tamamı astsubay ve subay olup kara deniz ve hava kuvvetlerinden seçilirler.
 • – Ağır yorucu fiziki eğitim ve psikolojik eğitim alırlar.
 • – 3 dalda 47 ayrı ders gören bir bordo bereliler ortalama 4 yılda yetişirler.
 • – Death Machine olarak adlandırılan bu askerler vücutlarının her yerini her savaşa uygun şekilde ölümcül olarak kullanabilir.
 • – Dünyadaki en iyi özel kuvvet olan bordo bereliler tüm hava şartlarına dayanıklıdır.
 • – Duygusallığa hiçbir zaman eğilimli olmamak üzere eğitim alırlar. Hiçbir zaman duygusal olmazlar.
 • – Tamamen komutanlarına bağlıdırlar her kelimesini yerine gitirirler. Komutanlarının “beni vur!” emrini bile yerine getirirler.
 • – Güven atışlarında arkadalarının tuttukları hedeflere gözleri kapalı ateş ederler ve %100 isabet sağlarla. Bunu dünyada hiçbir tim yapamaz.

Bordo Berelilerin Geçmek Zorunda Oldukları Sınavlar Nelerdir ?

 1. Kutupsal iklimlerde savaşma ve hayatta kalma mücadelesi. (aşırı soğuk,aşırı sıcak)
 2. Denizde hayatta kalma mücadelesi.
 3. Paraşüt , kurbağa , balık adam eğitimleri ve mülakatı.
 4. Harita okuma yeteneği mülakatı.
 5. Düşmanın derinliklerine sızma ve manipüle.
 6. Taktik akını.
 7. Hedef tahribi.
 8. Kaçma kurtulma mülakatı.
 9. Pusu parkuru.
 10. Uzak çevreyi keşif ve devriye atımı.
 11. 1 e 1 yakın dövüş.
 12. Üst psikolojik savaş.
 13. Rehin alınanı kurtarma operasyonu.
 14. İşkenceye dayanma süresi artışı ve kapasite sınavları.
 15. İlk yardım ve yabancı dil. ( Bordo bereliler en az 2 dil bilirmektedirler. Savaş durumunda rehine veya muhbir ile iletişim kurabilmek için. )

Güven atışı nedir ?

Güven atışı , timlerin kendi bölüklerinde bulunan arkadaş üyelerin sıra ile hedefleri tutarak atış talimleri yapmalarıdır. Güven atışı sırasında 1 bordo bereli hedefi tutar diğer bordo bereli ise ilk önce hedefe gözleri kapalıyken sonrada açıkken atış talimi yapar. Hiçbir zaman arkadaşını vurmaz ve genelde %100 hedefi vururlar. Bordo bereli eğitimleri tarihinde nadirende olsa arkadaşının canını alan güven atışı hataları yaşanmıştır. Arkadaşını vuran , öldüren bordo bereli adayı yam yamın etkisinde olduğu için hiçbir şey hisstememiştir. Bahsettiğimiz yam yam her bordo bereliye verilen hissizlik eğitimidir. Yam yamın etkisinde olan bordo bereli gerekirse ailesini gözünü kırpmadan vurabilir. Kendilerine geldiklerinde ise psikolojik travma yaşayan şimdiye kadar olmamıştır çoğu eski birliklerine devam etmiş yada sivil hayatına dönmüştür.

Bir efsaneyi sizinle paylaşalım ; bir pkk’lıya BORDO BERELİLERİ Sormuşlar ve dialogu iyi okuyun ( tüyleri diken diken yapar. ) ;

A-Türk Askerinin geldiğini nasıl anlıyorsun ?
B-Silahlarını bize boşaltırlar.
A-Peki komandonun geldiğini nasıl anlaıyorsun ?
B-Yarım silah boşaltır hepsi üstümüze gelir.
A-Peki bordo berelilerin geldiğini nasıl anlarsın ?
B-Tek atış duyduysak,isabetliyse yada hiç atış duymamamıza ramen adamlarımız git gide azalıyorsa biliriz ki etrafta bordo bereli var ve sadece kasaturayla bizi harcıyor.
Bode Bereli Özel Kuvvetler‘i önce PKK’nın ikincil adamı Şemdin Sakık‘ın Kuzey Irak’ta paketlenerek Türkiye’ye getirilmesi ve hemen ardından da PKK‘nın elebaşı olan Abdullah Öcalan‘ın Kenya’da paketlenmesiyle tanınmıştır. “Zoru başarırız, imkansız ise biraz zaman alır” sloganıyla yetişen Bordo Bereli Timleri ordunun en sağlam birimidir.
Her türlü koşula karşı eğitilen timler, A ve B timleri olarak iki birimde örgütleniyor. A timleri sadece subaylardan, B timleri ise bir subay komutasında astsubaylardan oluşuyor.
Bordo Bereli Özel Kuvvetler , TSK’nın seçkin askerlerinin toplandığı bir bölüm olarak en kritik görevlerde harekete geçiyor.

BORDO BERELİLERİN YANDAŞI OLAN SAS – SAT KOMANDOLARIN Eğitiminden 2 Örnek ;

SAS ( SU ALTI SAVUNMA ) ’a veya SAT( SU ALTI TAARRUZ )’a girecek olan adaylar boş ve geniş araziye getirilir. Üzerlerinde iç çamaşırı hariç hiç bir şey bulundurulamaz. Bu adaylara bir yol gösterilir. Bu yolun sonunda onları bir kulübe bekliyordur 6km yolu 1saatte almaları istenir ve oraya gitmek için yola çoktan koyulmuşlardır. Adaylar yola çıktıktan 10 Dakika geçtikten sonra peşlerine her biri için özel sırf öldürmek için eğitilmiş köpekler bırakılır. 1 saat tamamlandığında komutanlar ve denetçiler işe koyulur. Yolda köpeklerin cesetlerini bulurlar genelde. Bordo Bereliler çıplak elle ya da dişleriyle o köpekleri parçalamıştır.
Diğer bir egitimde ; Adayların hepsi zodyak botlarlarıyla denizin ortasına götürülür ve bırakılırlar. Belirlenen bir saat sonra botların tekrar onları almaya geleceği söylenir ve orada ayrılırlar.
Dirençli olanlar suda 3 saat hayatta kalmayı başarabilir. Eğitim şartları çok zor olur. Bot geri geldiğinde kesinlikle durmaz ve onları almaz. Yanlarından geçer. Yanından geçen bota tutunamazsan 3 saat daha beklersin. Her seferinde böyle olur.
SAS & SAT ‘ ta şu anda 1 numaradır. Öyle eğitimler görürler ki bir insanın imkansız dediği şeylerdir hepsi , diğer bir eğitimde de komandolar cehennem haftası yada günü denilen bir eğitimden geçerler. Tim ıssız ormana eline sadece bir çakı yada kasatura verilerek bırakılır ve 1 hafta yaşam mücadelesi verirmek zorundadır. Kurbağalarla yılanlarla hayatta kalmaya çalışır. Genelde böcek ve balık yer yada kuş. Kendi okunu evini yaparlar.

Sizin için Önerilen

Türk ordusu İdlib'te

Türk ordusu Suriyeyi düzene sokmaya geliyor !

Hızlı bir şekilde Suriye / İdlib’in kuzeyinde bulunan bölgede açık koridor kalkanı oluşturan Türk ordusu, …

5 Yorumlar

 1. Harun

  Ben çocukluğumdan beri bordo bereli olmak istiyorum hala istiyorum ama yabancı dil yok nasıl olurum yardımcı olurmusunuz.

  • Harun zamanla kardeşim zamanla onu da öğrenirsin

 2. YABANCI DİL ZORUNLU MU ?

 3. Furkan

  Sanirsim ailenin izni olmasa da oluyor

 4. Bordobereli olmak için rutbeniz subay astsubay ve ya yuzbaşı olmak lazımdır bu rutbelerden birine sahibsen bordobereli egitimlerine girebilirsin egitim 3 5 yıl.

Bir Cevap Yazın