Nasıl Olunur ?

Jandarma Özel Harekat Nasıl Olunur ?

J.Ö.H. Alımları ve başvuru şartları.

Jandarma özel harekat olabilmek için öncelikle Jandarma Genel Komutanlığı personeli (Subay, Astsubay, Uzman Jandarma, Çavuş,  vb. ) olmanız gerekmektedir. Daha sonra istisnai durumlar haricinde gönüllü kişilerden seçildikleri için, askerliğinizin bitmesine en az 6 ay kala Jandarma Özel Harekat başvurusunu yapmanız gerekmektedir. Başvuru şartları ve diğer kriterleri sağladığınız takdirde diğer değerlendirilmeler sonucunda uygun görülen eğitimleri almak ve J.Ö.H ‘e kayıt olmak için yola koyulursunuz. Jandarma Özel Harekat için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz…

DİKKAT! Başvurular Bu Adresten Yapılacaktır.


1. J.Ö.H Başvuru Şartları

 1. T.C. ( TÜRKİYE CUMHURİYETİ ) vatandaşlığında olmak.
 2. Erkek veya kadın olmak.
 3. Minimum lise mezunu olmak veya dengi olan okullardan mezun olmuş olmak. ( yurt dışında ).
 4. Askerlik görevini yapmış olmak yada başvuru sırasında zaten askerlik görevi yapıyor olmak.
 5. 25 yaşını doldurmamış olmak.
 6. Müracaat tarihinin ilk günü itibarıyla üç yıldan fazla süre geçmemiş olması 05 Eylül 2015 tarihi ve sonrasında terhis olanlar).
 7. Sınavların tümünden geçen adaylar için sağlık yeteneği yönetmeliğine ( SYY ) uygun olarak; geçiş yaptırıldıkları hastanelerden ” göreve girebilir ” veya ” koşullu girebilir ” kayıtlı sağlık raporu almış olmak.
 8. Boyu en az 1.66 cm olmalı , kılavuzdaki boy ve kilo oranları içerisinde bulunmak. ( Boy çıplak ayakla ölmektedir. )
 9. Daha önce TSK birimlerinde görev yapmış olmalı ve eğitimle ilişkisi kesilmemiş olmalı.
 10. Vücut yapısı her açıdan dayanıklı ve kusursuz olmalı ( postür ve ortopedik bozukluklar , dövme bulunmaması gerekmektedir. )
 11. Güvenlik araştırmaları ve sicili temiz olmalı.
 12. Askerlik sırasında girilmiş hiçbir olumsuz kayıt sicilinde olmamalıdır.
 13. Yasa dışı görüşleri olmamalı ve eylemcilik yapmamış olmalıdırlar. (BÖLÜCÜ EYLEMLER).
 14. Askerlikte olanların terhis olabilecek durumda olması ve birlik tarafınca düzenlenen üstün başarı belgesi bulunması şansı arttıracaktır.
 15. Tüm evrak , kayıt, sınav işlemlerini eksik olarak tamamlamalıdır.

Askerliğini komando birlikleri içinde , jandarma özel harekat tabur komutanlıklarında yada komando er eğitim birliklerinde ‘komando’ olarak yapmış olanlar başvurabileceklerdir jandarma özel harekat mülakatları ve mülakat bilgileri ne zaman olacak , jöh nasıl olunur hakkında detaylı bilgiler yıl içerisinde j.ö.h. adaylarına bildirilecektir.


En Az Lise Mezunu Olmak Gerekmektedir.

Jandarma Özel Harekat (j.ö.h) ve Jandarma Komando Asayiş alımlarında lise mezunu olma şartında her hangi bir değişiklik olmamıştır. Sınava girecek olan adaylar şartın en az ilkokul seviyesine çekilmesini yoğun bir şekilde istemekte. Ancak Jandarma Özel Harekat (J.Ö.H.) ve Emniyet Asayiş birimi alımları yapılırken en az lise mezunu şartı aranmaya devam ediyor. İlkokul mezunu olup J.Ö.H , P.Ö.H emniyet askeriye adayı olanlar ise lojistik ilgili birimin lojistik branşlı olan sınıfları için başvuru yapabiliyorlar.


J.Ö.H. Adayların Dikkatine;

Jandarma özel harekat adaylarının 26 yaşına basmamış olmaları ve terhislerinin üzerinden 3.5 seneden fazla süre geçmemiş olması gerekmektedir. Mülakatlar fiziken ve ruhen ( psikolojik olarak ) iyi hazırlanmaları yararlarına olacaktır. Zorlu mülakatlar ve zorlu görevler Türkiye’nin sigortası olan özel harekat birimlerini beklemektedir. Eğer sizde aday iseniz şimdiden başarılar diler emekleriniz için teşekkür ederiz.

Jöh nasıl olunur ?, başvuru şartları nelerdir ve jöh maaşları, jöh eğitim süreci nasıldır gibi merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalıştık. Bu konu hakkında merak ettiğiniz soru , sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden bize iletebilir bilgi alabilir, bize bildirebilirsiniz. Facebook sayfamızı beğenerek bize destek olmayı unutmayın. Böylece güncel haberlerden de bildirim alabileceksiniz.

Daha Fazla Göster

17 Yorum

 1. Cümleten Selamın aleyküm bende nefes darlığı var ama şınav mekik balfiks te sorunum yok vatan icin bende katilmak istiyorum sizlerin arasina askerligimi as.iz olarak yaptim 2013 bitti askerligim

 2. Selamünaleyküm
  Bende bu toprağın vatandaşı olarak jöh olmak istiyorum Türkiye için bayrağımız için milletimiz için biz gençlere de fırsat verilmesini istiyoruz lütfen ses verin 23 yaşındayım meslek yok sağlığım yerinde çok şükür benim neyim eksik duyun sesimi o kamuflaj altında ölürsek şehit kalırsak gazi oluruz bu vatan için bin canım da feda olsun iletişim için 05539253464 saygılarımla selamlıyorum cevabınızı bekliyorum sabırla..

 3. Bu 36 ay şartı kaldırılsın polis ozel harekat sınavında öyle bişey yoktu bunda da olmasın askerliği bitirdikten 3 sene gecmeyecekmis o şartı kaldırın bizi de bu vatan için hizmete çağırın….ölum makinesi olmak istiyorum ….

 4. Ben gönüllü jöh olmak istiyorum. 1990 doğumluyum askerliğimi yaptım. Gereğinin yapılmasını arz ediyorum

 5. hocam ben lise terk boyum herşyim kurtarıyor 2017 ağustosta askere gidicem beni kabul ederler mi yani askerliğiminin bitmesine 6 ay kala başvuru yapsam

 6. Söz konusu vatansa Bende jöh olmak istiyorum canımız feda olsun bu vatana. çok bedel ödedik bu vatan için ve hayla ödüyoruz.her zaman mazlumun yanında zalimin karşısında olacaz.

 7. Uzman cavus oldum ilk atamamı bekliyorum sözlesme imzaladıktan sonra jöhe kayıt yapabilir miyim

 8. bu yaş biraz esnetilmeli ben 1991 doğumluyum çok girmek istiyorum. askerliğimi hakkari otluca da dağcı komando olarak yaptım. her gün 12 saat nöbet tuttum. vatan sevgisi ile doluyum ama 1 yıl la kaybediyorum 26 yaşındayım sapasağlam demir gibi gencim ama faydalanamiyorum. niye askere 30 una 40 kına kadar alıyorlar da normal almıyorlar . buna bi çare bulun yaş sınırını esnetin lütfen cevap bekliyorum.

 9. Son yapılan uzman erbaşlık sınavını geçtik sağlık raporumuzu gönderdik fakat belirtmiş olduğum ikamet adresim zaruren değişmek zorunda kaldı şimdi benim sorum yeni adresimi jandarmaya nasıl bildirebilirim. Not : personel temine hiçbir şekilde ulaşamıyorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu