Nasıl Olunur ?

General veya Kurmay nasıl olunur ?

General rütbeleri ve şartları rehberi.

General, Türk ordusunda  kara kuvvetlerinde , hava kuvvetlerinde ve jandarmada , albaydan üstte bulunur ve mareşalliğe en yakın olan rütbedir. Kendi içerisinde ise 4 rütbeye ayrılmıştır sırası ile orgeneral > korgeneral > tümgeneral > tuğgeneral olmaktadır.

Kurmay Nedir ?

Sınavla herhangi bir Harp Akademisi’ne girerek oradaki eğitimini başarıyla bitirdikten sonra askerlik ve savaş bilgisiyle yüksek seviyede donanmış başarılı subaylara verilen rütbedir Kurmay. Bu kişiler Harp Akademisinden mezun olduklarında kurmay subay ünvanı ile mezun olmuşlardır. Sıradan subay olarak mezun olanlardan bir kaç adım öndedirler.

Mareşal Nedir ?

Mareşal, askeri sistemlerin en yüksek rütbesidir. Tüm birim mareşalın emrindedir. Deniz, kara, hava ordularının hepsinde ayrı mareşallar vardır, örneğin; hava kuvvetlerinin mareşalına büyük amiral denmektedir.

General Nasıl Olunur ?

General olmak subay olmak şartıyla başlar. Subay Nasıl Olunur ? yazımızı okuyabilirsiniz. Askeri sisteme girişte subay olarak başlar ve rütbeleriniz arttıkça maaşlarınız ,  halk arasında gördüğünüz rağbette aynı orantı ile artar. General olmak için ; Türk Silahlı Kuvvetlerine subay olurken yemin ederek ömrünüzü Türkiye Cumhuriyetine adamanız ve zamanla aktifliğiniz & başarılarınız ile göz önünde olmanız gerekmektedir bununla birlikte birtakım sınavlara tabi tutulduktan sonra rütbe atlama zamanınız gelir. Zaman içinde çalışarak general rütbesine çıkabilirsiniz tabii performansınız , eğitiminiz , vücut yapınız ve sağlık durumunuz beklentileri karşılıyor ise. Dönemin siyasi durumları , terör durumları ve ekonomi durumları ile yıllara göre rütbe geçişlerinde değişimler olabilir. Bir askerin tutması gereken tek şey silahı ve yeminidir. Gerisi zaman içinde gelecektir… En önemli olan nokta ise generallerin büyük bir çoğunluğunun kurmaylar içerisinden seçilmesidir.

Kurmay Nasıl Olunur ?

Kurmaylar savaş stratejilerinde uzman kişilerdir. Harp akademisinden Kurmay Subay olarak mezun olmak önemlidir. Daha sonra yine general rütbelerinde olduğu gibi kurmay rütbelerinde zamanla yükseliş gerçekleştirilir. Kurmaylar arasından generaller veya amiraller seçilir (istisnalar hariç) , kurmay olmadan askeri sisteme giren kişilerin en son geleceği rütbe ise albay olur ve bu kişiler kurmay subay olarak mezun olanlardan her zaman daha düşük rütbede kalırlar.

General ve Kurmay Rütbeye Geçiş Bilgisi…

 

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu